حسام عشقی صنعتی

Hesam Eshghi Sanati

انتشار مقاله ای جدید در نشریه فن و هنر، شماره 56، پاییز 90

برای دریافت فایل تصویری مقاله ی "بازسازی بناها با استفاده از اسکنر لیزری هوابرد و به شیوه هدف مبتنی بر تطابق گراف ها" که در نشریه فن و هنر (نشریه فنی مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان) شماره 56، صص 44-49 منتشر شده است، اینجا کلیک کنید.

چکیده: امروزه با توجه به کثرت وجود آثار، ابنیه، بافت‌ها و محوطه‌ها، استفاده از ابزار جدید برای رولوه یا برداشت بناها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نخستین گام برای بازسازی محوطه‌های تاریخی، داشتن نقشه‌های دقیق پایه است تا بتوان برای استحکام‌بخشی عوارض و رفع و دفع آوارها و خرابی‌های بوجود آمده اقدام کرد. همچنین می‌توان به این نکته اشاره نمود که بازسازی بناها بطور خودکار نسبت به بازسازی سنتی یا شبه خودکار به نحو مطلوبی از اتلاف وقت جلوگیری می‌کند.

فناوری اسکنرهای لیزری، انقلابی در دنیای ترمیم آثار باستانی پدید آورده است. با این روش مجموعه نقاطی به صورت ابر نقطه‌ای از مکان‌های قدیمی و تاریخی برداشت می‌شود و پس از پردازش این نقاط در رایانه، مدل بنا تشکیل شده و امکان بازسازی یا ترمیم آن سنجیده می‌شود. همچنین نرم افزار امکان آنرا فراهم می‌آورد که بتوان موقعیت و شکل بنا را قبل از تخریب یا تغییر شبیه سازی نمود.

واژگان کلیدی: بازسازی بنا، رولوه، اسکنر لیزری هوابرد، گراف.

 

  
نویسنده : Hesam Eshghi Sanati - حسام عشقی صنعتی ; ساعت ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٠
تگ ها :