حسام عشقی صنعتی

Hesam Eshghi Sanati

فرازی از مقاله "نقد معماری: تاریخ، زمینه و نقش‌ها"

نقد معماری: تاریخ، زمینه و نقش‌ها[1]

نوشته‌ی دنیس شارپ[2]

ترجمه‌ی ایمان رئیسی و حسام عشقی صنعتی

نقد در معماری متاثر و تا حد زیادی  تابعِ دانش است. یک منتقد خوب ادراکی از تاریخ و نظریه را با خود خواهد داشت. هر چند که نقد، رشته‌ای است که بر مهارت‌ها، اطلاعات و دانش ناشی‌شده از تاریخ، نظریه‌ها و زیبایی‌شناسی تکیه می‌کند؛ هم‌زمان به ارزش‌ها و منابع اجتماعی هم متکی است. نقد، حوزه‌ای متمایز از تولید است، اگر چه بسیار با فاکتورهای خارجی مثل ضرب‌العجل‌های ویرایش‌گر و ناشر مورد هجوم واقع می‌شود.

یک منتقد معماری بدون ادراکی واقعی از تاریخ معماری و محیط، همانند یک شیر بدون دم است. دانش تاریخی و نظری نمی‌تواند از یکدیگر جدا شود. برای منتقد و ویرایشگر شهیر معاصر؛ ارنستو راجرز فهم تاریخ، "اصلی برای رشد معمار" بود و البته آن‌هایی که درباره‌ی معماری می‌نوشتند همان کسانی که ما به‌عنوان «منتقدین» به آن‌ها اشاره می‌کنیم، نیازمند به داشتن فهم هستند. نقش منتقد همچنین شخصی، تفسیری و تماما ذهنی است. نقد، باید صادق باشد.


ادامه در: کتاب «نقدْبازی؛ جستارهای نقد معماری»، به‌کوشش ایمان رئیسی، (1392) مشهد: انتشارات کتابکده‌ کسری، چاپ اول، صص 29-36.[1] Sharp, Dennis (2006); “Architectural Criticism: History, Context and Roles”; Architectural Criticism and Journalism: Global Perspectives; Edited by Mohammad Al-Asad with Majd Musa, Agha Khan Award for Architecture with Kuwait Society of Engineers.

[2]معمار، پروفسور، تاریخ‌نگار، نویسنده و ویراستار بریتانیایی که فارغ‌التحصیل معماری از انجمن معماری AA لندن (1954-1957) است. او هم اکنون قائم مقام ریاست، یکی از اعضای انجمن مدرسه‌ی AA، و از ویراستاران اصلی فصلنامه‌ی این مدرسه است. شارپ موسس "دفتر معماری دنیس شارپ" در هاتفورد و لندن است.

 

  
نویسنده : Hesam Eshghi Sanati - حسام عشقی صنعتی ; ساعت ۱٢:٥۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٢
تگ ها :

چاپ کتاب «نقدْبازی؛ جستارهای نقد معماری»، به‌کوشش ایمان رئیسی


این کتاب در راستای تدوین رساله پایان نامه دکترای معماری "ایمان رئیسی" با عنوان «نقش نقد در جهت دهی معماری معاصر ایران» در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران (1387) با راهنمایی دکتر عبدالهادی دانشپور ترجمه و گردآوری شده است.در این کتاب در 3 مقاله زیر با دکتر رئیسی همکاری داشته ام:
1. نقد معماری: تاریخ، زمینه و نقش‌ها، نوشته دنیس شارپ، صص 29-36.
2. معماری و نقد، نوشته فرانسوا شَسلن، صص 55-64.
3. نقد و اخلاق، نوشته جوزف ریکورت، صص 65-67.کتاب حاضر، "مجموعه ای از جستارهای نظری و عملی در نقد معماری است که با هدف ارتقای فرهنگ نقد معماری تدوین شده است."
ماخذ: «نقدْبازی؛ جستارهای نقد معماری»، به‌کوشش ایمان رئیسی، (1392) مشهد: انتشارات کتابکده‌ کسری، چاپ اول.

 

نقدبازی

جستارهای نقد معماری، ویراسته‌ی ایمان رئیسی

نوشته‌ی:

دنیس شارپ، فرانسوا شَسلن، جوزف ریکورت، مایکل سورکین،

ژرمی سیمون، ایرنه اسکالبرت، کارن آ. فرانک، ایمان رئیسی،

 سمانه سلطانزاده، ارغوان دانشیان، ماندانا یوسفی و ملیکا حاج‌شفیعی‌ها

ترجمه‌ی:

ایمان رئیسی، حسام عشقی‌صنعتی، حسین زمانی، سیما قربانی و ماندانا منصوری

انتشارات کتابکده کسری

 

"همه‌ی روابط ثابت و منجمد، همراه با پیشداوری‌ها و عقاید کهنه و محترم وابسته به آنها، به حاشیه رانده می‌شوند و تمامی روابط تازه شکل‌یافته قبل از آنکه استوار شوند منسوخ می گردند. هرآنچه سخت و استوار است، دود می‌شود و به هوا می‌رود، هرآنچه مقدس است، دنیوی می‌شود و دست آخر آدمیان ناچار می‌شوند ... با وضعیت واقعی زندگی و روابط‌شان با همنوعان خویش روبرو گردند".

کارل مارکس و فریدریش انگلس، ۱۸۴۸، ترجمه‌ی مراد فرهادپور


 

  
نویسنده : Hesam Eshghi Sanati - حسام عشقی صنعتی ; ساعت ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٢
تگ ها :