حسام عشقی صنعتی

Hesam Eshghi Sanati

مسابقه ی طراحی مسجد و یادمان شهدای دانشگاه هنر (۴)

به عقیده ی نگارنده ؛ ُ طراحی یک پژوهش است ُ. متن زیر خلاصه ای از چکیده ی پژوهشیست که برای این مسابقه به هیئت برگزاری ارائه شده است .

طرح  مسجد و يادمان شهداي داشگاه هنر در شهرستان كرج ، به ياد جانفشاني هاي جوانان دانشگاهي در واقعه ي بزرگ و تاريخي سرشار از حماسه و معنويت جاري در فرهنگ اين سرزمين ، معماري خاصي را مي طلبد . با توجه به ويژگي يادماني بنا ، طراحي اين مجموعه در بافت دانشگاه هنر، با هدف دست يافتن به اثري موقر ، استوار و ماندگار با دو رويكرد صورت پذيرفته است . اول ، درجهت پيوند مفاهيم مستتر در موضوع و بيان معمارنه ي آن ، طراحي فضاهايي با كيفياتي خاص انجام گرفته است كه هم تجلي معمارانه مفهوم و هم انتقال معاني را تحقق مي بخشد و دوم ، در تعامل با موضوع طرح ، مفاهيم بنيادي معماري ايران و توسعه ي الگو هاي به كار گرفته شده است .

 هفت مرحله ، هفت خوان ، هفت منزل ، هفت صفه و هفت برج نور ، ترجمان معماري  اطوار هفت گانه ي سلوك اند و سير گام به گام از پايين به بالا در مسير تعالي را كالبد مي بخشد . طرح پيشنهادي در فرآيندي خاص از طريق تركيب اين مفاهيم و اجزا با عوامل ديگر مانند  حفظ ديدومنظر بنا در عرصه ي شهري ، دسترسي مناسب از خارج و داخل محوطه دانشگاه به سايت مجموعه و .. . تحقق يافته است .

  
نویسنده : Hesam Eshghi Sanati - حسام عشقی صنعتی ; ساعت ٩:۱٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ آبان ۱۳۸٦
تگ ها :