حسام عشقی صنعتی

Hesam Eshghi Sanati

طراحی پژوهی ؛ دانشی نو در خدمت معماری

Design Studies ; New Knowledge for Architecture

 

از آنجائیکه طراحی معماری ، مبتنی بر یک فرآیند است و فرآیندهای طراحی معماری متنوع و متعددند ، در رابطه با طراحی پژوهی می توان عنوان نمود که شناخت فرآیند طراحی است . طراحی پژوهی قدمتی پنجاه ساله دارد و بحث اصلی آن اینست که چگونه می توان با روش علم گرا ، طراحی معماری را توصیف نمود  .

 

هنگامیکه علم بر طراحی سایه می اندازد ، آن را موظف به ایجاد نوعی ساختار ، نظم و قانونمندی می کند ، بنابراین فعالیت طراحی از التزام تعهد صرف معماران رها و با گروه های دیگری تقسیم خواهد شد ، هم اکنون جایگاه پارامترهای دیگری نظیر کارفرما ، ضابطه ها ، مخاطبان و ... در این روند معین می شود .

 

مطالعه در حوزه ی طراحی پژوهی به تعاریف جدیدی از فرآیند طراحی ، امر طراحی و فعالیت طراحی منتج شده و به شناخت مسئله ی طراحی و  راه حل های آن می پردازد . بنا به تئوری های صاحبنظران طراحی پژوهی ، نقش طراح را در این فرآیند برجسته نموده و وی را به عنوان عنصر اصلی آن معرفی می نماید ( کیز دورست ) و از آنجائیکه طراحان از ترسیمات و مدلسازی رایانه ای بعنوان وسیله ای برای مسئله گشایی استفاده کرده و از رسانه های مدلسازی فضایی / ترسیمی سود می برند ، رایانه هم به عنوان ابزار اصلی فرآیند طراحی ظهور می کند ( نایجل کراوس و برایان لاسون ) و طراحی معماری به مکالمه ای میان انسان و رایانه تبدیل می شود .

 

از پیشگامان طراحی پژوهی می توان به بروس آرچر ، کریستوفر جونز و کیز دورست « Kees Dorst » اشاره نمود .

 

 پیشگامان طراحی پژوهی

 

Avent-guard of Design Studies

 

متن حاضر به بهانه ی سالروز سخنرانی کیز دورست « Kees Dorst » - در نوامبرسال 2006 - در دانشگاه آیندهوون هلند ، در دنیای مجازی انتشار یافته است .

 

کیز دورست ، نظریه پرداز و نویسنده درباره ی طراحی « Design » است . او تحصیلکرده ی رشته ی مهندسی طراحی صنعتی در دانشگاه تکنولوژی دلفت «Delft University of Technology » وعلاوه بر آن دارای مدرک فلسفه از دانشگاه ارسموس روتردام «Erasmus  University Rotterdam » می باشد . وی پی از اخذ مدرک فوق لیسانس در سال 1989 به طراحی و تولید صنعتی روی آورده و بالغ بر 50 پروژه را به انجام رسانید . وی همزمان به عنوان یک محقق طراحی پژوهی در دانشگاه تکنولوژی دلفت مشغول بکار بود . او در پایان نامه اش با عنوان " توصیف طراحی ؟ مقایسه ای میان پارادایم ها "« Describing Design? A Comparison of Paradigms » در سال 1997 ، دو شیوه ی متفاوت و اساسی از توصیف فرآیندهای طراحی را با هم مقایسه نمود ؛ حل منطقی مسئله و حل شهودی آن . وی کنفرانس هایی را در دانشگاه ها و مدارس طراحی متعددی در جهان برگزار نموده است .

 

در حال حاضر کریس دورست ، به عنوان پژوهشگری برجسته در دانشکده ی طراحی صنعتی دانشگاه آیندهوون مشغول به فعالیت و نیز ویراستار بخش تولید صنعتی ژورنال طراحی« ITEMS » در لاهه ی هلند است . او همچنین مدرس درس روش های طراحی در آکادمی طراحی آیندهوون و موسسه های گوناگون مدیریتی کشور هلند در گرایش طراحیست ، او علاوه بر این بعنوان مشاور دولت هلند مشغول بکار است و موسسه ای را برای آموزش طراحی پس از تحصیلات آکادمیک پایه گذاری نموده است . دورست مقالات متعدد – برای نمونه می توان به "مسائل و پارادوکس های طراحی" « Problems and Design Paradoxes  Design » اشاره کرد که هم اکنون توسط نگارنده در دست ترجمه است- و چهار کتاب – برای نمونه می توان به« Understanding Design » اشاره کرد – را به رشته ی تحریر درآورده است .

 

 

برای هم اندیشی می توانید از سایت www.keesdorst.nl بازدید نموده یا با ایمیل kees_dorst@hotmail.com  تماس حاصل نمایید .

  
نویسنده : Hesam Eshghi Sanati - حسام عشقی صنعتی ; ساعت ٢:٢٤ ‎ق.ظ روز جمعه ٢ آذر ۱۳۸٦
تگ ها :