حسام عشقی صنعتی

Hesam Eshghi Sanati

امید در پهنه ی معماری امروز ایران

Expectancy In Width Of Iran Today Architecture

آخرین جلسه سال86 نقد معماری امروز ایران که یکی از جلسات جالب توجه و بی نظیر با حضور دو آرشیتکت جوان ایرانی مهندس کلانتری و مهندس دباغ بود دیروز با مدیریت دکتر ایمان رئیسی در خانه ی هنرمندان ایران برگزار شد . از نکات قابل اشاره آثار شاخص این گروه طراحی و اتحادی بود که در سال های متوالی بین اعضای آن وجود داشت . این همکاری پس از گذشت 17 سال با نتیجه ای سازنده و رو به رشد را می توان پدیده ای نوظهور در معماری ایران دانست . جمعی از اعضا نظیر سام طهرانچی ، ارشیا محمودی ، سپیده کسمایی و ...که جملگی از فارغ التحصیلان همدوره از دانشگاه شهید بهشتی بودند گاها ولی همچنان بصورت مستقیم و غیر مستقیم باهم همکاری داشته و دارند . به قول بهرام کلانتری که گفت :"ما دوست داشتیم که گروهی و باهم کار کنیم".

 جامعه ی معماری با حضور در این جلسه با رویکرد علم و مطالعه و نقش آنها در فرآیند خلاقه ی طراحی بیش از پیش آشنا شدند و معماران ، آنها را به این نکته آگاه و متقاعد نمودند که این چنین طراحی معماری با سلیقه بیگانه است و نقد آن هم محتاج به مطالعه همه جانبه در مسیر مربوط خواهد بود .

طراحی پارامتریک قطعا برجسته ترین نکته ی اشاره نشده در این جلسه بود ، چگونگی مقابله با پروژه ، توجه ویژه به پارامترهای وارد شده به پروژه و نیز استفاده به جا از آنها در تولید Pattern به عنوان اولین گام در فرآیند طراحی آثار این دو معمار ، به روشنی قابل رویت بود . نکته جالب اینجا بود که واژه ی پارامتر فقط یکبار توسط کوروش دباغ استفاده شد .

 واژگانی که دو معمار از آن استفاده می کردند کمتر به گوش آشنا بود و بقیه مستمع بودند و در حال یادگیری از این کلاس درس . معمار باهوش جلسه کلانتری تمامی نقد ها وسوالات را بدقت شنیده و یادداشت می کرد و پاسخ می داد . مانیفستی که گروه آراد طی یک لیست برای طراحی در خلق اثر یا بقولی Creation ارائه داد چیزی دور از انتظار از یک گروه معماران ایرانی بود ،اگرچه به انتقاد بحق مدیر جلسه باید در قالب دیاگرام نه بصورت سلسله مراتبی ارائه می شد . در حقیقت دو معمار Component Material های خود را ساختاری فضایی در قالب المان هایی معرفی نمودند که با استفاده از تکنیک ها و استراتژی هایی نظیر Extrusion ، Coextensive، Striation ،Smoothing  و ... به تولید حجم منتهی می شود . بطور خلاصه خواندن متن ، تست کردن پروژه از لحاظ عملکردی ، کنترل نمودن اقلیم و امکانات سایت ، و در بقیه ی ماجرا رایانه به عنوان همکار طراحان نقش آفرینی می نمود .

به عقیده ی نگارنده ، در ایران تاکنون تلاش های اندکی در این جنبه از فرآیند طراحی صورت پذیرفته که هم اکنون بصورت جامع و مکتوب در دسترس نیست . بعضا واژه ها پس از ترجمه بفارسی رنگ می بازند و گاها جمعیت کثیری از جامعه ی معماری باآنها بیگانه اند . با توجه به منابع اندک موجود در زبان فارسی و کژفهمی های غیرقابل باور در ادبیات معماری ایران پیرامون مضامین ماهوی این روش ، معماران ایرانی کمتر به این مفاهیم نزدیک شده و از آن در مسیر طراحی معماری استفاده می کنند . این جلسه ی در این باره حقیقتا دلگرم کننده بود .

در پایان می توان به حضور جالب توجه و دیدار بسیار صمیمانه ی وبلاگ نویسان معمار نظیر علیرضا تغابنی ، آزاده شاهچراغی ، نصیر زرین پناه ، مزدک مژدهی ، نیلوفرخالواسماعیلی ، علیرضا خوارزمی نژاد و فراز سلیمانی  اشاره کرد .

  
نویسنده : Hesam Eshghi Sanati - حسام عشقی صنعتی ; ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۳ اسفند ۱۳۸٦
تگ ها :