حسام عشقی صنعتی

Hesam Eshghi Sanati

معماری ماسوله

                                

                    

نچه امروز بيش از هر چيز ديگر توجه جهانگردان و گردشگران داخلي را به خود جلب مي كند ؛ معماري ، بافت و تركيب سنتي منازل ماسوله است. بافت کالبدی روستا از لحاظ جهت استقرار به موازات خط تراز شیب کوهپایه ، در چندین طبقه متوالی ، رو به سمت آفتاب و پشت به صخره قرار گرفته است. همجواری خانه ها شاخص ترین ویژگی های معماری ماسوله است. این همجواری به گونه ای شکل گرفته که خانه ها را زنجیروار و به هم پیوسته در امتداد شیب طبیعی زمین قرار داده است. طبقات با داشتن عملکردهای متفاوت نظیر بازار ، مسکونی و... پیوسته با یکدیگر در ارتباط اند ، نزد اهالی ماسوله نیز این ارتباط به گونه ای در فرهنگ میهمان نوازی آن ها جلوه گر است ، بطوریکه اهالی به عبارت « حیاط من ، بام خانه همسایه » صحه می گذارند. 

خانه هاي ماسوله اغلب داراي دو طبقه است. هر خانه در مجموع از دو قسمت تشكيل شده است :

قسمت زمستاني؛ قسمت زمستاني منازل را درزبان محلي "سومه" مي نامند.

سومه از اتاقي كوچك كه معمولاً در عقب خانه جاي دارد و از نور چنداني برخوردار نيست ، شكل گرفته است. تنها نقطه ي نورگير آن روزنه اي است به نام "لون". در وسط اين اتاق كوره اي كه از آن براي آشپزي و تهيه غذا و همچنين تأمين گرما استفاده مي شود ، تعبيه شده است. در گرداگرد اتاق طاقچه هايي ساخته شده كه ظروف گوناگون چيني و مسي بر روي آن جا مي گيرد.

قسمت تابستاني ؛ يا اتاق پيشخوان ، داراي پنجره هاي ارسي چوبي و بالارو است. اين پنجره ها داراي گره هاي چيني هندسي است و با شيشه هاي رنگارنگ تزيين مي شود.

بعضي از خانه ها علاوه بر پيشخوان ، اتاقكي بر بام منزل دارند كه به زبان محلي به آن "برج" گفته مي شود. اين اتاق تنها در تابستان مورد استفاده قرار مي گيرد. در اتاق پيشخوان طاقچه هاي جانبي ديده مي شود. بام هر منزل در ماسوله متمايل به كوه ساخته مي شود و قسمت پيشين منازل بر عقب آن مسلط است. "*

*این متن از فصل سوم رساله پایان نامه ی کارشناسی حسام عشقی صنعتی آورده شده است .

  
نویسنده : Hesam Eshghi Sanati - حسام عشقی صنعتی ; ساعت ۱٠:٥۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٩ بهمن ۱۳۸٥
تگ ها :