حسام عشقی صنعتی

Hesam Eshghi Sanati

گفتگو - هوشنگ سيحون

در ساعات اولیه صبح امروز به وقت تهران، شبکه ماهواره ای صدای آمریکا بصورت زنده گفتگویی با مهندس هوشنگ سیحون  انجام داد .موضوع این مصاحبه " معماری نوین ایران " بود .

 

در این مصاحبه سیحون مستقیما از لس آنجلس سخن می گفت. وی گرایش معماری کنونی ایران را دوگانه ارزیابی کرد : گرایش اول ناشی از آثار معمارانی که کارهای با ویژگی های معماری اصیل ایرانی ارائه می دهند ، و گرایش دوم ، آثار معمارانی که تقلیدی از آثار معماری چاپ شده در مجلات خارجی است .

به عقیده ی سیحون واژه ی معماری اسلامی به شکلی که امروز استفاده می شود ،وجود خارجی ندارد . وی معماری اسلامی را ، معماری ایرانی زمان اسلام نامید . و مسجد را  فضایی کاملا ایرانی و ملهم از چهارطاقی های دوره ی ساسانی عنوان نمود نه بنایی ناشی از هنر قدسی.

 وی به پژوهشی که درباره ی شباهت مقرنس در سردر مساجد ایرانی با استالاگمیت های آویزان در غار ها ، انجام داده بود ، اشاره کرد و عنوان نمود ، معمار ایرانی برای تداعی غار حرا (غاری که وحی آسمانی به پیامبر(ص) می رسید ) رسوبات آهکی که در طی زمان های متمادی در سقف غار بوجود آمده اند یا گل فهشنگ ها را دستمایه قرار داده و سر در مساجد را با مقرنسی که خود خلق نموده ، پوشیده و تزیین نموده است .

وی همچنین به سد سیوند اشاره نمود و خاطرنشان کرد که تخریب این سد ،خطرات زیادی برای پاسارگاد و آثار به جای مانده در آن ایجاد خواهد نمود و از مسئولین تقاضا نمود به این موضوع توجه کافی نمایند .

سیحون، در پایان گفتگو ، در باره ی ساخت بنای یادبودی کوروش کبیر اشاراتی نمود . وی با همکاری دوست و همکارش ،هومر آبرامیان که اولین بنا در استرالیا اثر اوست ، این پیشنهاد را پذیرفت و عنوان نمود که این بناهای مونومنتال قرار است در کشورهای نظیر فرانسه ، کانادا ، هندوستان ، اسرائیل و تاجیکستان نیز ساخته شود .

  
نویسنده : Hesam Eshghi Sanati - حسام عشقی صنعتی ; ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها :