حسام عشقی صنعتی

Hesam Eshghi Sanati

رشت :‌ سکوی پرتاب معماران جوان

ساختمان مسکونی: رشت . خیابان لاکانی

در معماری بناهای شهرستان رشت ، انتخاب گونه ی مناسب مصالح و کیفیت مطلوب اجرا، فقط در ساختمان های اداری و حکومتی در دوره ی پهلوی، و بانک ها در دوره ی بعد از انقلاب مورد توجه بود که همانند پایتخت گرفتار شبه مدرنیسم غربی شده بودند البته از نوع اروپای شرقی . در این راستا می توان ساختمان های دو بانک بزرگ ( صادرات و ملی ) و نیز ساختمان بیمه ایران را نام برد .  در بررسی ساختمان ها و مجتمع های مسکونی رشت در دهه ی اخیر ،طراحی نما چندین سال بود که به فراموشی سپرده شده بود . در واقع طراحی صورت نمی گرفت تنها تمپلیت ها و سمپل هایی آماده بودند که با دخالت مهندسین عمران عینا در جای جای شهر بکار گرفته می شدند ، تمامی نماها مگر عده ی معدودی، از مصالحی نظیر سنگ ، سیمان سفیدشسته و مصالحی از این دست بود .

 در دوره ی کنونی شاید بتوان گفت اندک زمانی است که به نمای ساختمان بعنوان وجه مشخصه ی آن در معماری علل الخصوص حوزه ی مسکونی توجه می شود و ظهور تکنولوژی ساخت و مصالح مدرن در تلفیق با الگوهای معطوف به احساس زیباشناسانه ی معمار در بناهای جدید الاحداث این شهر ، غیرقابل انکار است . این در حالیست که نماهای جدید با مصالحی سبک و نو ، همچنان متعلق به بناهای اداری نظیر ساختمان جدید شهرداری ، بانک سامان و پارسیان و تعداد انگشت شماری از مراکز خریدی است که توسط معماران پایتخت دیده طراحی شده اند ؛ نظیر مرکز خرید و مرکز طلاوجواهرگلسار

با نگاهی به خانه های شخصی دوران قاجار و پهلوی این شهر نظیر خانه ی ابریشمی ، قدیری و رحمت سمیعی که توسط معماران فرنگی طراحی و اجرا شد ؛ می توان عنوان نمود که معماری بناهای مسکونی در شهرستان رشت ، جولانگاه و عرصه رقابت دفاتر معماری کوچک وبزرگ یا به عبارتی معماران بومی وغیربومی شده است و معماران جوان را به سوی خود فرا می خواند .

ساختمان اداری : رشت . خیابان امام خمینی . مجاور میدان توشیبا

تصاویر توسط نگارنده تهیه شده است .

  
نویسنده : Hesam Eshghi Sanati - حسام عشقی صنعتی ; ساعت ۳:۱٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٩ امرداد ۱۳۸٦
تگ ها :