ضیافت یازدهم وبلاگ های معماری ایران - 4

The 11th Virtual Forum of Iran Architectural Blogs - 4

گشایش رسمی 

ضیافت یازدهم وبلاگهای معماری ایران - گشایش رسمی

سرانجام پس از پانزده روز نظرسنجی برای انتخاب موضوع نهایی ضیافت یازدهم وبلاگ های معماری ایران حدود بیست نفر از دوستان زحمت کشید، و ضمن اعلام اولویت پیشنهادی، نظرات خود را نیز مطرح نمودند که از این عزیزان بسیار تشکر می کنم. امیدوارم دوستانی که در نظرسنجی شرکت نکردند، با حضور در این ضیافت و ارائه ی نوشتارهای خود سرافرازمان نمایند.

نتایج آراء به شرح زیر بدست آمد:

  • تعامل فلسفه و معماری: داریا، هادی مناف زاده، مهدی مطلق، پریناز میزبان، عادل عطایی، مریم کربلایی
  • از نظر تا عمل (روند تبدیل یک نظریه ی معماری به یک فرم معماری): وحید ابراهیم زاده، الناز طهرانی، بهرام هوشیار یوسفی
  • اخلاق حرفه ای در معماری و شهرسازی: کمال یوسف پور، امیرمهدی خادمی، هومن فروغمند اعرابی، نیلوفر خالو اسماعیلی، محمدعلی عبدالصمدی، محمدرضا منعام، فرهاد شرفی، محمد منفرد، احمدرضا سلیمانی، مرتضی میر غلامی

که بدین ترتیب موضوع پیشنهادی سوم؛ یعنی «اخلاق حرفه ای در معماری و شهرسازی» بعنوان موضوع نهایی یازدهمین ضیافت وبلاگ های معماری اعلام می گردد. از کلیه ی وبلاگ نویسان و نیز علاقمند رسماً دعوت می گردد تا در این هم اندیشی مجازی شرکت نمایند. دوستانی که دارای وبلاگ شخصی نیستند، می توانند مطالب خود را به ایمیل بنده ارسال کنند تا از طریق وبلاگ (ضیافت یازدهم وبلاگ های معماری ایران) که برای همین منظور ایجاد شده منتشر گردد.

 

ضیافت یازدهم در تلاش است که وبلاگ های انگلیسی زبان را نیز به این همفکری دعوت کرده و بصورت بین المللی برگزار گردد. لذا از وبلاگ نویسان هموطن تقاضا می گردد که برای بهبود و ارتقای سطح کیفی ضیافت، به موارد زیر توجه فرمایند:

  • فراخوان برای انگلیسی زبان ها و فارسی زبان ها ارسال خواهد شد.
  • مطالب خود را (حتی اگر در حد یک پاراگراف باشد) در صورت امکان به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر نمایید، تا مطالب برای عموم خوانندگان در عرصه ی بین الملل قابل استفاده باشد.
  •  از دوستان آشنا به زبان انگلیسی تقاضا می شود که به سایرین یاری نمایند و زحمت برگردان مطالب دوستانی که نیاز به ویرایش متونشان وجود دارد را برعهده گیرند، تا ضیافت در فضایی شاد و سطح مطلوبی برگزار گردد.
  • تاریخ تحویل یادداشت ها مشخص شود.
  • همه ی متون ویرایش شوند.
  • برای آگاهی از حضور شما در ضیافت، لینک مطالب همراه با نام خود را در بخش نظرات بنویسید و یا آن را به ایمیل hesameshghi[@]hotmail.com ارسال نمایید.

دیدگاه:( ایمان رئیسی)

«اگر "انسان آرمان اخلاقی خود را در هیات خداوند آفریده است" (کانت) و "خداوند متافیزیکی غرب هم مرده است" (نیچه)، آیا همچنان می توان بر اخلاق تاکید کرد؟

اگر "دین - به عنوان مجموعه دستورات اخلاقی- نقش کنترل کننده ی توده های مردم را دارد" (مارکس)، بین معماران و شهرسازان- که دارای سطح شناخت بالاتری نسبت به توده ی مردم هستند- می توان از اخلاق بحث کرد؟

چگونه می توان فردگرا بود و به اخلاق که مفهومی جمع گراست، اندیشید؟

آیا اخلاق حرفه ای در دوره ای که معماری و شهرسازی منظم بود و انسان از خدا می ترسید، در مقایسه با اخلاق حرفه ای در دوره ای که معماری و شهرسازی با اغتشاش و تئوری آشوب سازماندهی می شود، و انسان آفریننده است؛ مفهومی ثابت است؟

آیا اخلاق مقوله ای نسبی است که در فرهنگ های مختلف رویکرد های متفاوتی نسبت به آن وجود دارد؟ آیا همچنان "تزئین جنایت است"؟ (با احترام به آدولف لوس)

اگر طراحان راستگو باشند، آیا می توانند ایده های خود را به خورد کارفرمایان دهند؟

آیا می توان برای پیشبرد طرح، کارفرمایان را فریب داد؟

آیا فریب دادن، کاری اخلاقی است؟

مرز شکستن الگوهای اخلاق حرفه ای در معماری و شهرسازی کجاست؟

مرز پایبندی به الگوهای اخلاق حرفه ای در معماری و شهرسازی کجاست؟

و در پایان، چه نیازی به اخلاق حرفه ای در معماری و شهرسازی امروز داریم؟»

 

برنامه ی زمانبندی:

از 1 اردیبهشت تا 15 اردیبهشت: فراخوان اولیه و نظرسنجی برای انتخاب موضوع نهایی ضیافت

15 اردیبهشت: اعلام موضوع نهایی ضیافت

از 15 اردیبهشت تا 15 خرداد: بازه ی زمانی ارسال نوشتارها

15 خرداد: جمع بندی، پایان ضیافت و معرفی میزبان ضیافت دوازدهم

«ضمناً دیدار وبلاگ نویسان معماری در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در تاریخ جمعه ١٨اردیبهشت ١٣٨٨ساعت ١۴در صحن اصلی مصلای امام خمینی - جنب ایوان شمالی خواهد بود.»

/ 1 نظر / 101 بازدید
علی

سلام.خسته نباشید. موضوع خوبی رو انتخاب کردین. موفق باشید.[گل]