نقد و اخلاق (Critisim and Virtue)

نوشته‌ی جوزف ریکورت

ترجمه‌ی ایمان رئیسی و حسام عشقی صنعتی

 

اگر مارکوس ویتروویوس (فعال در 30-46 قبل از میلاد) را به‌عنوان پدر حرفه‌ای‌مان بپذیریم، پس یکی از ابتدایی‌ترین گفته‌های انسان، نقد معماری بوده است. کشف تصادفی آتش در جنگل و آسایشی که به آن‌ها داد، بشر را به سوی اجتماع در جوامعی هدایت نمود، که در آغاز با اشاره و اصوات گنگ باهم مراوده می‌کردند. در یک بررسی تخصصی، در واقع آن‌ها زبان را خلق کردند.

ویتروویوس در رساله‌اش با عنوان معماری در باب کشف آتش می گوید:

بشر را به جمع شدن در کنار هم هدایت کرد ... بشری که خود را طبیعتاً سرآمدتر از حیوانات دیگر می‌دید که مجبور نبود در راه رفتن صورت خود را بر زمین بگیرد، او ایستاد و با صورتی راست توانست به شکوه و جلال آسمان پرستاره نظر بیفکند و به آسانی با به‌کارگیری دستان و انگشتان هر آنچه می‌خواست را به‌کار می‌گرفت، و به محض اینکه با هم نوع خود اولین اجتماع را شکل داد، شروع به ساختن پناهگاه کرد.

این پناهگاه‌ها، در اندیشه‌ی ویتروویوس، از تنه‌ی درخت یا سنگ کنده شده‌ی غارها یا حتی گل و ترکه‌ها با مشاهده‌ی پناهگاه‌های ساخته شده‌ی دیگران، به تقلید از لانه‌سازی پرستوها ساخته شده بود. او می‌افزاید:

آن‌ها با افزودن جزییات جدیدی به ابتکار خود، با گذشت زمان و وجود سرشتی تقلیدی و تعلیم پذیر، کاشانه‌های بهتری ساختند. آن‌ها نتایج ساخته‌های خود را به‌صورت روزانه به یکدیگر خاطرنشان می‌کردند و با به رخ کشیدن تازگی‌هایی که خلق کردند، ره آوردهای طبیعی آن‌ها با همچشمی و تقلید جعل شد، ساختمان‌های آن‌ها روز به روز بهبود می یافت.

این شرح افسانه‌ای از خاستگاه ساختن، نقد را با ابداع می‌آمیزد. .......

مابقی در :

  • رئیسی، ایمان (1392) نقدبازی؛ جستارهایی در نقد معماری، مشهد: انتشارات کتابکده‌ کسری، چاپ اول، صص 65-67.
/ 1 نظر / 55 بازدید
علی

سلام عزیزان . اگر دوست دارید در کنار وب گردی راه صحیح کسب درآمد از اینترنت رو یاد بگیرید از سایت سودآور غافل نشید . www.sodavar.ir حتما لینک زیر رو ببینید . مطمئنم که پشیمون نمیشید http://www.sodavar.ir/1131/kasb-daramad-kharej-az-tasavor/ موفق باشید -------------- http://www.robotblog.ir سیستم اتوماتیک ارسال نظر گروهی