نظریه ی معماری ؛ سفری بی پایان در وادی نگارش

 

Architectural Theory ; Unfinished Journey On Writing

تئوری یا نظریه ی معماری[1]  ؛ ارائه شناختی[2] از معماری (به منظور فهم یا اجرا ) به شکل مجموعه ای نظام مند از مقوله های نظری[3]معماری، برآمده از بنیان های شکل دهنده معماری است .

نظریه های معماری به سه گونه دسته بندی شده اند :

دسته بندی تاریخی ( هانو والترکروفت )، دسته بندی مبنایی ( کاپن ) و دسته بندی موضوعی ( کیت نسبیت )

o      کروفت[4] : نوشتار آگاهانه در باب معماری، مفهوم تئوری معماری در زمینه های متفاوت هنری، فلسفی، زیبایی شناختی، باستان شناختی، ساخت، و تناسبات ارائه پذیر است و بسته به اینکه نویسنده در چه گستره ای از فعالیت و تفکر، اندیشه های خود را پردازش می کند در بیان گوناگونی وجوددارد. آنچه انکار ناپذیر است در نهایت حضور و اهمیت « زمان »، « تفکر تاریخی »، و « تاریخنگارانه » است.

o      کاپن[5] : نوشتار، گفتار در مورد معماری شامل اصول و آموزه ها

o      نسبیت[6] : گفتاری که اجرا و تولید معماری و چالش های مربوط به آن را روشن می کند. تئوری در سطح های متفاوتی از انتزاع، ارزش گذاری، و نیت در حرفه معماری در مقیاس بزرگتر عمل می کند. تئوری با آرمان ها و تحقق معماری به یک میزان سروکار دارد.


[1] - Architectural Theory

[2] - Recognition

[3] - Theoretical categories  

[4] - Kruft

[5] - Kapon

[6] - Nesbitt

/ 6 نظر / 4 بازدید
م.ميرغلامی

دوست عزیز, نظر به اینکه تا چند روز دیگر (15 بهمن ماه) کلبه ایرانشهر پذیرای میهمانان عزیز ضیافت چهارم خواهد بود خواهشمند است تا در اسرع وقت با ارائه انتخاب خود از موضوعات ذیل ما را در برگزاری هر چه با شکوه تر این ضیافت یاری کنید. 1- خیابان: خوانشی نو 2-معماری , سبک و مد 3-ایران: جهانی شدن و مساله معماری 4-معماری و سایر هنرها : سینما در صورت مشکل در کامنت گذاری می توانید نظراتتان را به این ایمیل بفرستید. m.mirgholami@pgrad.unimelb.edu.au پیشاپیش دستتان را می فشارم مرتضی http://urbatecture.blogspot.com/

ar00sak

salam hesam jan, halet chetore? khodeti shoma na?? manzooram 360. khoshhal shodam onja didamet. rastesh khastam cm bezaram ama nemishod.blogam nadashti, majboor shodam inja benvisam.. mamnoonam, shad bashi.felan, rasti commente safhe asli moshkel dare, shoma age khasti chizi benvisi, too bloge 360 benvis baram, mamnoonam.felan hesam jan.

sara

سلام. بله برگزار می شه. حتماً خبرش رو به شما هم می دم. باعث افتخاره که شما هم شرکت کنید. ما همچنان در امتحانیم....

م.ميرغلامی

دوست عزیز, شما به ضیافت چهارم معماری با موضوع خیابان دعوت می شوید. امیدواریم تا با حضور گرمتان محفل ما را صفائی دو چندان ببخشید. خواهشمند است لینک مطالب تان را تا سه هفته آینده (7 اسفند) به وبلاگ ایرانشهر http://urbatecture.blogspot.com یا این ایمیل بفرستید. m.mirgholami@pgrad.unimelb.edu.au موفق باشید. منتظر تان هستم مرتضی

علیرضا

دوست من اگرممکنه این بحث رو بیشتر باز کن و هر کدوم از این سه تارو در یک پست بررسی کن ببخشید از پررویی ام same old fears

حسام عشقی

در اسرع وقت حتما