طراحی پژوهی ؛ دانشی نو در خدمت معماری

Design Studies ; New Knowledge for Architecture

 

1195921095.jpg

از آنجائیکه طراحی معماری ، مبتنی بر یک فرآیند است و فرآیندهای طراحی معماری متنوع و متعددند ، در رابطه با طراحی پژوهی می توان عنوان نمود که شناخت فرآیند طراحی است . طراحی پژوهی قدمتی پنجاه ساله دارد و بحث اصلی آن اینست که چگونه می توان با روش علم گرا ، طراحی معماری را توصیف نمود  .

 

هنگامیکه علم بر طراحی سایه می اندازد ، آن را موظف به ایجاد نوعی ساختار ، نظم و قانونمندی می کند ، بنابراین فعالیت طراحی از التزام تعهد صرف معماران رها و با گروه های دیگری تقسیم خواهد شد ، هم اکنون جایگاه پارامترهای دیگری نظیر کارفرما ، ضابطه ها ، مخاطبان و ... در این روند معین می شود .

 

مطالعه در حوزه ی طراحی پژوهی به تعاریف جدیدی از فرآیند طراحی ، امر طراحی و فعالیت طراحی منتج شده و به شناخت مسئله ی طراحی و  راه حل های آن می پردازد . بنا به تئوری های صاحبنظران طراحی پژوهی ، نقش طراح را در این فرآیند برجسته نموده و وی را به عنوان عنصر اصلی آن معرفی می نماید ( کیز دورست ) و از آنجائیکه طراحان از ترسیمات و مدلسازی رایانه ای بعنوان وسیله ای برای مسئله گشایی استفاده کرده و از رسانه های مدلسازی فضایی / ترسیمی سود می برند ، رایانه هم به عنوان ابزار اصلی فرآیند طراحی ظهور می کند ( نایجل کراوس و برایان لاسون ) و طراحی معماری به مکالمه ای میان انسان و رایانه تبدیل می شود .

 

از پیشگامان طراحی پژوهی می توان به بروس آرچر ، کریستوفر جونز و کیز دورست « Kees Dorst» اشاره نمود .

 

 پیشگامان طراحی پژوهی

 

Avent-guard of Design Studies

 

متن حاضر به بهانه ی سالروز سخنرانی کیز دورست « Kees Dorst » - در نوامبرسال 2006 - در دانشگاه آیندهوون هلند ، در دنیای مجازی انتشار یافته است .

 

کیز دورست ، نظریه پرداز و نویسنده درباره ی طراحی « Design » است . او تحصیلکرده ی رشته ی مهندسی طراحی صنعتی در دانشگاه تکنولوژی دلفت «Delft University of Technology » وعلاوه بر آن دارای مدرک فلسفه از دانشگاه ارسموس روتردام «Erasmus  University Rotterdam» می باشد . وی پی از اخذ مدرک فوق لیسانس در سال 1989 به طراحی و تولید صنعتی روی آورده و بالغ بر 50 پروژه را به انجام رسانید . وی همزمان به عنوان یک محقق طراحی پژوهی در دانشگاه تکنولوژی دلفت مشغول بکار بود . او در پایان نامه اش با عنوان " توصیف طراحی ؟ مقایسه ای میان پارادایم ها "« Describing Design? A Comparison of Paradigms» در سال 1997 ، دو شیوه ی متفاوت و اساسی از توصیف فرآیندهای طراحی را با هم مقایسه نمود ؛ حل منطقی مسئله و حل شهودی آن . وی کنفرانس هایی را در دانشگاه ها و مدارس طراحی متعددی در جهان برگزار نموده است .

 

در حال حاضر کریس دورست ، به عنوان پژوهشگری برجسته در دانشکده ی طراحی صنعتی دانشگاه آیندهوون مشغول به فعالیت و نیز ویراستار بخش تولید صنعتی ژورنال طراحی« ITEMS » در لاهه ی هلند است . او همچنین مدرس درس روش های طراحی در آکادمی طراحی آیندهوون و موسسه های گوناگون مدیریتی کشور هلند در گرایش طراحیست ، او علاوه بر این بعنوان مشاور دولت هلند مشغول بکار است و موسسه ای را برای آموزش طراحی پس از تحصیلات آکادمیک پایه گذاری نموده است . دورست مقالات متعدد – برای نمونه می توان به "مسائل و پارادوکس های طراحی" « Problems and Design Paradoxes Design » اشاره کرد که هم اکنون توسط نگارنده در دست ترجمه است- و چهار کتاب – برای نمونه می توان به« Understanding Design » اشاره کرد – را به رشته ی تحریر درآورده است .

 

 

برای هم اندیشی می توانید از سایت www.keesdorst.nl بازدید نموده یا با ایمیل kees_dorst@hotmail.com  تماس حاصل نمایید .

/ 11 نظر / 58 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شیرازی

دوست عزیز، شما به حضور در دومین ضیافت معمارانه جمع صمیمی معماران وبلاگ نویس معماری دعوت می شوید. باشد که با حضور شاد خود ابعاد این خانه ی مجازی را گسترش دهید. در ِ این خانه برای همه ی دوستان و علاقه مندان باز است. موفق باشید.

کمال يوسف‌پور

موضوع بسيار جالبی است ... اگر براتون مقدوره بیشتر به این بحث بپردازین ... شاد و پيروز باشيد.

مجيد بدر

سلام من نیز درباره تخریب آن شنیده بودم ولی هیچگونه دلیل و مدرکی مبنی بر تخریب یا در شرف تخریب بودن آن نیافتم. اگر شما در جایی دیده و یا خوانده اید لطفاً منبع خبر را به من معرفی کنید. همچنین دوست عزیز لینک شما در کیفیت بی نام قرار داده شد. پایدار و برقرار باشید

ميلاد

سلام دوست عزيز..پس از همكاري با گروه موفق mc86 همكاري خودم را با گروه arc86 شروع كردم..اميدوارم با بازديد خود از اين وبلاگ ما را شادمان سازيد و در امر وبلاگ نويسي معماري مشتاق تر نماييد

سارا

جالب و تازه بود. همیشه به این فکر می کنم که جایگاه پژوهش های جدی در رشته ما کجاست؟ ممنون از مطلب خوبتون

سارا

راستی شما گیلان درس خوندید؟

ال ما

سلام... من واسه پروژم کمک می خوام... شما ميتونيد کمکم کنيد؟؟

عليرضا

من هم از آقای دکتر خاکی تشکر ميکنم. ايشون به من هم خيلی لطف دارن.

نيلوفر

سلام لطفا دکتر خاکی رو بيشتر معرفی کنيد

حسام عشقی

سلام بشما خانم نيلوفر لطفا آرشيو وبلاگ را مشاهده فرماييد... ضمنا در برنامه زنده تلويزيوني دوقدم مانده به صبح که چهارشنبه ساعت ۲۴ از شبکه ۴ سيما پخش میشود می توانيد از نظرات ارزشمند اين معمار ارجمند ايرانی که در سمت گرداننده ی برنامه حضور دارند بهرمند شويد .