قدیمی ترین دبیرستان بجای مانده گیلان در حال تخریب

گیلان یکی از پربارترین گنجینه های فرهنگ و ادب و تمدن ایران است و همانگونه که مستحضر میباشید معنی رشت، مرکز این گیلان پر افتخار، در فرهنگ فارسی استاد معین متولد رشت ،روشنایی و فروغ نیز معنی شده است و اگر خدای نکرده،ساختمان بی نظیر وبی جانشین دبیرستان تاریخی،تمام آجری بسیار زیبا و دیدنی  105ساله فروغ رشت، که سال 1282 هجری خورشیدی تاسیس شده است و قدیمی ترین دبیرستان برجای مانده شهر رشت و یکی از بناهای آموزشی تاریخی کشور است، توسط  سازمان آموزش و پرورش گیلان  تخریب و کوبیده شود، سرافکندگی و پشیمانی تاریخی ، برای همیشه تاریخ  برای هر  گیلانی  فرهنگ دوست ،عاقل و اهل دانشی و به ویژه مسئولین فعلی خواهد ماند.

چرا ساختمان های قدیمی را در گوشه و کنار دنیا به بهترین شکل ممکن حفظ و حراست می کنند؟ و چرا دبیرستان البرز که در قلب تهران است این اندازه برای ایرانیان اهمیت و ارزش دارد؟

زیرا این ساختمان ها هویت، جزیی از تاریخ، سرمایه ی بی جانشین و تمام نشدنی کشور و آن منطقه محسوب می شوند و هزار و یک سود و ارزش شناخته شده و شناخته نشده دارد که با هیچ ساختمان دیگری قابل قیاس نیست، این ساختمان ها همچون الماس و گوهر ناب هستند و سازه جدید که جایش را می گیرد یک توده بتون و  آهن و سیمان خواهد بود که در هر نقطه ای و در هر زمانی امکان احداثش وجود دارد و ارزش آنها به قیمت مصالح به کار رفته و زمین خلاصه می گردد وبه عبارتی تقلیل از الماس به حلب پاره است.

وعده ی دیدار: چهار شنبه ۲۳ بهمن- ساعت ۱۱صبح با حضور جمعی از فرهنگ دوستان، نشانی: رشت، بین میدان شهرداری و میدان بانک ملی، پشت مسجد آفخرا.

برگرفته از:http://sabzgilan.blogfa.com/

/ 1 نظر / 28 بازدید
مازیار سیدنژاد

سلام حسام جان ممنون بابت حمایت اسمت رو جزو حمایت کنندگان قرار می دیم.[گل]