انتشار کتاب: "هرزوگ و دمورن" شیمی دان های معماری

از مجموعه یکصد طراح معاصر منتشر شد:

"هرزوگ و دمورن"
شیمی دان های معماری

ترجمه و تالیف: ایمان رئیسی و حسام عشقی صنعتی
1393: نشر کتابکده کسری

پخش در نمایشگاه کتاب تهران، غرفه انتشارات کتابکده کسری

 

چرا ژاک هرزوگ (Jacques Herzog) و پی‌یر دِ مورن (Pierre de Meuron) را شیمی‌دان‌های معماری می‌نامیم؟

چرا عنوان فرعی این کتاب «شیمی‌دان‌های معماری» است؟ چه ارتباطی میان «هرزوگ و دمورن» و «شیمی» وجود دارد؟ به عبارت دیگر چه ارتباطی میان «معماری» و«شیمی» می‌توان یافت؟
در سرفصل دروس تمامی رشته‌های معماری، واحدی تحت عنوان «شناخت مواد و مصالح» وجود دارد که بیشتر توسط اساتید گروه عمران تدریس شده و آنچه به دانشجویان معماری آموزش داده می‌شود تفاوت چندانی با دانشجویان رشته عمران ندارد. موضوع اصلی در این درس شناخت خصوصیات و کاربرد مصالحی نظیر چوب، سنگ، بتن و فولاد است.
آما آیا شناخت معماران از مصالح با شناخت مهندسین سازه یکی است؟ آثار هرزوگ و دمورن بهترین نمونه‌ها برای پاسخ به این پرسش‌اند. مواد، در آثار این دو معمار به چیزی فراتر از ماده ارتقا می‌یابند. آن‌ها تجزیه می‌شوند، با یکدیگر ترکیب می‌شوند و موادی جدید یا نامتعارف می‌سازند. بتن به رنگ سورمه‌ای در می‌آید و یا بر روی آن نقش و نگارهایی حکاکی می‌شود، فنس‌های فلزی، قلوه سنگ، ورقه‌های مسی و فولادی سوراخ‌دار، آیینه و ورقه‌های استیل صیقلی، حکاکی، تایپوگرافی، برش‌های لیزری، استفاده از اسید و مواد شیمیایی ...
«بازار مصالح موجود» برای هرزوگ و دمورن بی‌معنی است. آن‌ها مشغول کیمیاگری‌اند. در جستجوی مواد و ترکیبات ناشناخته، مصالح ساختمان‌هایشان را هنرمندانه طراحی و تولید می ‌کنند. از این‌روست که آن‌ها را می‌توان «شیمی‌دان‌های معماری» نامید. مطالعه آثار هرزوگ و دمورن دیدگاه شما را در خصوص «مواد» تغییر داده و «درکی معمارانه از مصالح ساختمانی» را به دنبال خواهد داشت.

ژاک هرزوگ و پی‌یر دِ مورن در سال 1950 در باسل، سوئیس متولد شدند. از سال 1970 تا 1975 به تحصیل در رشته‌ی معماری در دانشگاه ای.تی.اچ زوریخ، تحت نظر آلدو روسی و دولف شنبلی پرداختند. در سال 1975 از دانشگاه فارغ‌التحصیل و از سال 1977 به سمت دستیاری استاد دولف شنبلی نائل آمدند. در سال 1978 با همکاری یکدیگر دفتر مشترک خود (هرزوگ و دِ مورن و شرکا) را تاسیس نمودند.
هرزوگ و دِ مورن در سال 1983 حوزه‌ی فعالیت آموزشی به تدریس معماری در دانشگاه کرنل، ایتاکا واقع در نیویورک، آمریکا پرداختند و در سال 1989 و از 1994 تاکنون استاد مدعو دانشگاه هاروارد، واقع در کمبریج، ماساچوست، آمریکا هستند.

/ 2 نظر / 190 بازدید
هتل شبستان رشت

سلام مطالبتون زیبا و دلنشین بود عالی بود حتما به ما سر بزنید اگه دوست داشتید نظر هم بزارید - منتظرما - موفق باشید [گل]

سایت تخصصی تبریز معمار

سلام وبلاگ خوبی داری مطالب هم خوبن. راستی سایت تخصصی تبریزمعمار مرجع تخصصی دانشجویان معماری افتتاح شد خوشحال میشم به ما هم سر بزنی ممنون ادرس : www.tabrizmemar.ir